Cserépkályha vagy kandalló?
Itt megpróbálom felsorolni mindkét tüzelőberendezés előnyét és hátrányát. Aztán ki-ki döntsön saját belátása szerint.
Kandalló
Előnyök
- Gyorsan meleget ad
Hátrányok
- Rossz érték ár arány
- Működtetése nem igazán gazdaságos
- Nem tartja a meleget
- Nagy kéményigény
- Gyorsan meleget ad: Egyes kandallóknak egyetlen jó tulajdonsága ez. Ha gyorsan szeretnénk meleget, akkor begyújtunk benne, aztán pikk-pakk meleg is van. Magyarázatra nem nagyon van szükség szerintem.
- Rossz érték ár arány: Nézzük meg miből áll egy kandalló, és azért mennyit fizetünk ki. És meg azt is nézzük meg, hogy meddig fogjuk használni.
- Működtetése nem igazán gazdaságos: Hatásfoka konstrukciójánál fogva 20-40% között van. Ez köszönhető a rögtön kéménybe csatlakozó füstcsőnek, és a kis tömegnek. Magyarul szólva míg egy cserépkályhában 6 méteren keresztül forog a füst, és fűt fel közel 1,5 tonnát, addig a kandallónál 1 méteres füstcső csatlakozik a kéménybe, és a tűz egy max 150 kilós tűzteret fűt.
- Nem tartja a meleget: Hát igen ez egy másik probléma. Mert amikor lefekszünk aludni, nem szeretnénk meg ž 2 kor fát rakni a tűzre, és ezt 3 óránként ismételni, hogy ne hűljön ki az egész ház. Mivel a kandalló tömege kicsi, nem tartja sokáig a meleget. Akkor sem tartja jobban, ha csempével körbeburkolják. (lásd csempekandalló menü)
- Nagy kéményigény: Legalább egy 160-as átmérőjű, vagy nagyobb kémény kell egy normális kandallóhoz. Ami ha nincs meg, további költséget jelent. Egyes gyártók külön le is írják, hogy mekkora nyomás értékeket kell produkálnia egy kéménynek, hogy beköthető legyen bele a betét. És azt mondhatnom sem kell, hogy ezek az értékek nem egy kis kéményhez lettek kalibrálva.
Cserépkályha
Előnyök
- Gazdaságos üzemeltetés
- Kisebb kémény is elegendő hozzá
Hátrányok
- Hosszú felfűtési idő
- 10-12 évente át kell rakni
- Sérülékeny burkolat
- Gazdaságos üzemeltetés: Hatásfoka 60-80% körüli. Központi fűtéssel kombinálva ennél is több lehet. Rendkívül jó hatásfoka a nagy tömegének, és a füstjáratainak köszönhető.
- Kisebb kémény is elegendő hozzá: Már 14x14-es kémény is elegendő cserépkályha építéséhez. Nagyobb kályhához természetesen itt is nagyobb kéményt érdemes építeni.
- Hosszú felfűtési idő: Falazattól függően akár másfél- két óra is lehet mire egyáltalán langyosodni kezd kívülről a csempe. Ehhez vegyük még azt ,hogy még plussz idő mire felmelegszenek a helyiségek. Folyamatos üzemben tartáshoz ajánlott inkább, olyan lakásba ahol állandóan laknak, nem pedig idényjelleggel.
- Sérülékeny burkolat: Gyerekek kalapáccsal vagy lábbal hajthatós kismotorral, részeg emberek sörösüveggel a kézben. Na ez minden cserépkályha rémálma :-). Ha a külső csempe megsérül, akkor igen nagy munka és költség kicserélni, és esztétikailag sem lesz a legelső a házban.
Forrás: www.cserepkalyha.net |